+421 32 658 53 94

Laugaricio Lifestyle Blog

10 tipov na šťastnejší život v štýle hygge

Aj napriek tomu, že je v Dánsku veľkú časť roka chladno a veľa tmy, Dáni patria medzi najšťastejšie národy sveta. Našli totiž spôsob, ako si vytvoriť pozitívny prístup k životu. Mnohé národy sa v tomto od nich inšpirujú. Poďme sa aj my. Aké je ich tajomstvo?

Prežívanie života v šťastí, pohode, prítomnom okamihu, špecifickej atmosfére intimity, tepla a spokojnosti. Dáni ho označujú pojmom hygge. Ide o životný postoj vyjadrujúci optimizmus a vnútornú pohodu. Základom je hľadanie radosti v maličkostiach a užívanie si momentov bežných dní, kedy všetky starosti hodíte za hlavu a sústredíte sa na prítomný okamih, ktorý práve prežívate.

A keďže je v Dánsku veľkú časť roka nepriaznivé počasie, zameriavajú svoju pozornosť hlavne do svojich domácností, aby sa v nich cítili príjemne, v bezpečí a útulne. 

Skúste zopár prvkov hygge začleniť aj do vašich domovov a prežite jeseň a zimu v čo najväčšej pohode. Vytvorte si napríklad doma útulný kútik s teplým svetlom lampičiek, kde si sadnete/ľahnete po náročnom dni. V mäkkých ponožkách, pohodlnom oblečení, so šálkou teplého čaju či čokolády, zapálite si voňavú sviečku a začítate sa do knihy alebo časopisu. 

Čo všetko prispieva k navodeniu hygge?

1. SVIEČKY A KRB
Horiaci plameň sviečky napomáha k navodeniu kľudu a úplného uvoľnenia. Vhodne zvolená vôňa môže naviac pomôcť odbúrať nahromadený stres. Kúpte si kvalitné vonné sviečky v sklenených obaloch a rozmiestnite ich vo svojej domácnosti vrátane kuchyne, spálne a kúpeľne, aby ste si ich kedykoľvek mohli zapáliť. Blikotanie plamienkov sa odráža od okolitých stien a predmetov a vytvára pohodu a útulnú atmosféru.

Ak doma máte krb, bingo! Teplé plamene sú dokonalé na upokojenie. Nájdite si čas oddýchnuť si a posedieť pri ohni, nerozmýšľať nad tým čo vás čaká ani nad minulosťou. Iba skrátka byť a užívať si daný okamih.


Sviečky Yankee Candle a WoodWick - PANTA RHEI

2. VÔNE
Okrem vône sviečok môžete na navodenie príjemnej atmosféry a pokoja využiť aj esenciálne oleje v difuzéroch a aroma lampách. Aký druh a vôňu uprednostníte je na vás.

3. VANKÚŠE A MÄKKÉ DEKY
Pohodlie je pri hygge základ. Obklopte sa mäkkými vankúšmi a dekami, ktoré sú príjemné na dotyk a kedykoľvek si môžete do nich ľahnúť a slastne si aspoň na pár minút vychutnávať dokonalú pohodu. 

Taburet, deka - PEPCO

4. VYTVORTE SI HYGGEKROG 
Miesto, kde na vás čakajú spomínané vankúše, deka, priestor na odloženie teplého nápoja, knihy... Môže ísť o gauč, mäkký huňatý koberec alebo si dajte do rohu miestnosti či k oknu svoje obľúbené kreslo.

5. OSVETLENIE 
Ideálne strednej intenzity so žltými žiarovkami. Biele svetlo totiž nabáda k aktivite. Vhodným riešením sú malé lampičky a bodové svetlá rozmiestnené na viacerých miestach miestnosti. Žlté elektrické svetielka a led pásiky sú tiež hygge, umiestniť ich môžete na skrinky a komody, stôl alebo do sklenených nádob a pohárov. Čarovná atmosféra na počkanie.

6. KNIHY 
Kôpka obľúbených kníh na stole je tiež hygge. Siahnite po aktuálne rozčítanej, alebo tej, ktorá vás pohltila už predtým a ponorte sa do jej deja. 

Knihy - PANTA RHEI

7. JEDLO 
Dobré jedlo a nápoj je zvyčajne zárukou zvýšenia spokojnosti. V chladných dňoch siahnite najmä po teplých nápojoch a jedlách. Pripraviť si môžete čaj, varené víno, kakao. K tomu domáci chlebík, ktorý rozvonia celý dom. A ako dezert čokoládové fondue s ovocím. Je samozrejme na vás čo zvolíte aby ste si dopriali čo najviac radosti.

8. HUDBA
Veľa ľudí najradšej oddychuje v tichu. Ak však radi oddychujete pri hudbe, doprajte si ju. Môže to byť relaxačná inštrumentálna hudba bez spevu, zvoliť si však samozrejme môžete aj obľúbeného interpreta. Doprajte si takú zvukovú kulisu, na ktorú máte práve náladu.

9. VYPNITE TELEFÓNY, TABLETY, NOTEBOOKY 
Nech vás nič nevyrušuje a nerozptyľuje. Nech vám nič nepridáva nežiadúce emócie a rozrušenie. Ak vás negatívne rozrušia správy v televízii, obmedzte aspoň na krátky čas aj tie. Nájdite si čas na veci, ktoré robíte radi. Rozhovory, knihy, časopisy, jógu, pletenie a šitie, maľovanie, tvorenie...

10. PORIADOK A MINIMALIZMUS 
Upratanie domu či bytu znamená upratanie duše. Vytriedením starých vecí si spravíte poriadok aj v hlave.

Pustíte sa do vytvárania hygge už dnes?

5.11.2021

© ARSYLINE 2017
Upozornenie
Zavrieť