+421 32 658 53 94

Laugaricio Lifestyle Blog

Ako sa starať o izbové rastliny vo vykurovacom období?

Interiérové rastliny vytvárajú zdravšie prostredie, znižujú pôsobenie škodlivín a plnia estetickú funkciu, keďže nám zútuľňujú naše domovy. Aby sa rastlinám v interiéri darilo, je potrebné poskytnúť im vhodné vegetačné podmienky. Zohľadniť treba pri každej rastline najmä svetelné podmienky, množstvo a pravidelnosť zalievania a okolitú teplotu.

Medzi najväčšie problémy počas vykurovacieho obdobia patrí príliš suchý vzduch, striedanie chladu a tepla, príliš veľká zálievka a hnojenie, alebo menej svetla. Keď však dodržíte zopár pravidiel, mali by vaše rastlinky zvládnuť zimu bez väčších problémov a robiť radosť aj naďalej. 

KVETY A ČREPNÍKY - KVETINÁRSTVO FLAMENGO

VYKUROVANIE
Obľúbeným miestom na umiestnenie rastlín v domácnostiach sú parapety. V chladnom období je však okenné sklo príliš studené, rastlinám tiež škodí časté otváranie okien a ľadový prievan a mnohým vadí teplo z radiátora umiestneného pod nimi. Môžu začať na okrajoch zosychať a rastliny sú mdlé, bez života. V tom prípade by ste mali zvážiť umiestnenie rastlín počas vykurovacieho obdobia na iné miesto. Môžete k oknu, pod ktorým nemáte radiátor, umiestniť malý stolík alebo stojan, na ktorý rastliny preložíte. Spravte tak čím skôr, aby ste už počas zimy s rastlinou nehýbali. Ak rastliny necháte umiestnené nad radiátorom, myslite na častejšiu zálievku. Na rastliny dobre pôsobí nočné zníženie teploty. 

Rastliny obľubujú podlahové kúrenie, pokojne môžete umiestniť črepníky priamo na podlahu. Ideálna teplota substrátu v črepníku je 18 – 20 ºC. Netreba však zabudnúť na častejšie polievanie, pretože čím viac tepla pôsobí na substrát, tým rýchlejšie vysychá. 

PRÍLIŠ SUCHÝ VZDUCH
Niektoré rastliny, najmä tie, ktoré pochádzajú z trópov, neobľubujú suchý vzduch spôsobený kúrením. Zvážiť môžete pravidelné zvlhčovanie vzduchu zvlhčovačom, nádobou s vodou, alebo aspoň položením opratých vecí na radiátor, z ktorých sa počas sušenia bude odparovať voda. Ocenia to nielen rastliny, ale aj vaše dýchacie cesty, predovšetkým ak už bojujete s nachladnutím. Občas tiež môžete rastliny postriekať vlažnou vodou z rozprašovača, prípadne aj osprchovať jeden, alebo dvakrát do mesiaca.

PREKYPRENIE PÔDY
Ak pred zimou prekypríte vrchnú časť substrátu, ku korienkom sa lepšie dostane vlaha a vzduch. Kyprenie opakujte viackrát počas zimy.

ZALIEVANIE
Izbové rastliny spravidla zalievame v zime menej. Čím je rastlina viac v tieni, tým potrebujeme menej vody. Obmedzte polievanie kaktusov, ktoré prekonávajú obdobie pokoja. Výnimkou sú kvitnúce druhy a druhy v bezprostrednej blízkosti vykurovacieho telesa. Aby sa voda z hliny príliš rýchlo nevyparovala, na povrch navrstvite rôzne kamienky, sklíčka či keramzit, ktoré poslúžia aj dekoratívne.

DOSTATOK SVETLA
Zimné obdobie prináša menej hodín, kedy je svetlo počas dňa, dni bývajú často ponuré. Na svetlomilné rastliny to nemusí dobre vplývať. Ešte teraz, pred zimou, premiestnite rastliny, ktoré vyžadujú svetlo, čo najbližšie k oknu. Pozor však na blízkosť k radiátoru, ako sme spomenuli vyššie.

ODSTRÁNENIE PRACHU
Nezabudnite pravidelne z listov rastlín odstraňovať prach, ktorý pôsobí neesteticky a obmedzuje rastlinám prístup svetla a vzduchu. Pri rastlinách s chlpatejšími listami použite jemný štetec. Veľkolisté rastliny vďaka tomu podporíte vo vyparovaní vody do ovzdušia.

ODSTRAŇOVANIE SUCHÝCH LISTOV A STONIEK
Všetky suché, choré alebo inak poškodené listy a stonky odstraňujte. Pôsobia nepekne a stonky by tiež mohli byť zdrojom chorôb.

HNOJENIE
V zimnom období hnojíme len kvitnúce rastliny (cca raz za 3 týždne). Ak milujete rozkvitnuté kvety, zaobstarajte si napríklad azalku, cyklámen, senpóliu, orchideu, kalanchoa, begóniu, alebo obľúbenú rastlinku v predvianočnom období - vianočnú ružu.

ZÁPALKY PROTI MUŠKÁM
Ak pred zimou zapichnete do substrátu niekoľko zápaliek hlavičkou dole, ochránite rastlinu a pôdu pred nepríjemnými drobnými muškami.

Nech sa vašim rastlinkám darí po celý rok! 

15.10.2021

© ARSYLINE 2017
Upozornenie
Zavrieť