+421 32 658 53 94

DOKONALÝ ŠPORTOVÝ ZÁŽITOK S NOVÝM TELEVÍZOROM Z DATARTU!

Zimné olympijské hry v Pjongčangu sú aktuálnou športovou témou číslo jeden. Nejedného športového fanúšika poteší dokonalý zážitok z prenosu v podobe kvalitného obrazu a zvuku, ktorý priblíži atmosféru.

My sme sa boli v našej predajni DATART spýtať na parametre televízora, ktoré by si mal zákazník pri jeho kúpe všímať, aby si mohol vychutnať športové prenosy v plnej paráde.

FREKVENCIA

Tento údaj nájdete medzi základnými parametrami a je vyjadrená v hertzoch (Hz). Ide vlastne o počet snímkov za sekundu, kedy sa napríklad pri 50 Hz premietne 25 snímkov a pri 100 Hz 50 snímkov za sekundu. Platí, že čím viac hertzov a snímkov, tým viac ľudské oko vníma obraz za plynulejší a teda aj rýchle pohyby zachytíme bez akýchkoľvek rozmazaných momentov.

HDR

Pri vyšších radách televízorov si všimnite údaj o HDR alebo vysokom dynamickom rozsahu (High Dynamic Range), ktorý zvyšuje odtiene jednotlivých farieb. Normálne je to niekoľko miliónov, no pri HDR až niekoľko miliárd, čo prispieva k vernejšiemu obrazu.

INDEX OBRAZU A ROZLÍŠENIE

Pri indexe obrazu ide o špecifický údaj každého výrobcu, pričom platí, že čím vyššia hodnota, tým lepšia kvalita. Výrobca má vo svojom produkte, priamo v softvéri zabudovaný ešte dodatočný program alebo algoritmus, ktorý ešte vylepšuje obraz. Ten prejde najprv prvotnou frekvenciou reprodukciou signálu na obraz, ktorý ešte dodatočne vykreslí – je plynulejší alebo farebne rozmanitejší. Index obrazu je uvádzaný u každého výrobcu inak, napríklad značka Panasonic ho má ako BMR, SONY ako Motionflow a podobne.

Sledujte tiež rozdiel medzi Full HD a 4K. Full HD má rozlíšenie 1920x1080, čo je počet pixelov riadok x stĺpec, zatiaľ čo 4K má rozlíšenie 3840x 2160, takže kvalita obrazu je neporovnateľne lepšia.

ZVUK

Štandardne bývajú v televízoroch 20 wattové reproduktory, pričom vyššie rady majú aj 50 wattov. Záleží aj na rozmiestnení – vpredu, vzadu, na boku alebo dokonca zabudovaný priamo v displeji, ktorý jemne rozvibruje obrazovku a zvuk rozptýli. Pomôcť si môžete aj soundbarmi, ktoré obsahujú jeden veľký reproduktor zložený z viacerých menších a jeden subwoofer alebo z vyššej rady je to domáce kino.

Ak by ste si chceli v predajni DATART kúpiť ten najšpičkovejší televízor, aký tam majú, stavte na LG OLED alebo Samsung QLED.

Prajeme vám príjemný športový zážitok!

DOKONALÝ ŠPORTOVÝ ZÁŽITOK S NOVÝM TELEVÍZOROM Z DATARTU!
© ARSYLINE 2017
Upozornenie
Zavrieť