+421 32 658 53 94

Laugaricio Lifestyle Blog

Rozhovor so Slávkou Halčákovou - čo ju spája s Trenčínom a čomu sa teraz venuje?

Slávka Halčáková hrala takmer vo všetkých bratislavských divadlách. V Slovenskom národnom divadle ste ju mohli vidieť hrať napríklad aj rolu Anny Kareninovej. Produkovala, režírovala a napísala predstavenie “Esencia divokej ženy”, hrala v ňom rolu Alici v divadle LaS. Niekoľkokrát moderovala aj prestížne ocenenia “Divadelné dosky”. Začínala ako moderátorka hitparády Deka v TV Markíza. Debutovala filmom Modré z neba. Mohli ste ju vidieť aj v niekoľkých dieloch seriálu Profesionáli. Za dabing hlavnej hrdinky v seriáli Kosti dostala cenu literárneho fondu. Nedávno pre deti nahovorila všetky 3 diely audio knihy Pippi dlhá Pančucha. Napísala E - book: “Ako hovoriť pred kamerou a natáčať videá”. Produkovala festival tvorivosti, zdravia a poznania “Svetlo Zeme”. V životnom štýle ju ovplyvnilo aj moderovanie prvých dvoch bezodpadových konferencií “Slovakia going Zero waste”. Denne medituje, baví ju študovať ľudskú dušu, neurovedu, kvantovú fyziku a biológiu a miluje prírodné vône. Na Novej scéne v kultovej divadelnej hre 8 žien spievala pesničku od organizátora trenčianskej Pohody Michala Kaščáka.

Čo všetko ju ešte spája s Trenčínom a prečo sem chodieva tak rada? Kam sa posunula od herectva? Toto všetko sa dozviete v tomto rozhovore.

Začneme otázkou o Trenčíne. Vieme, že tu s partnerom a dcérkou chodíte často za rodinou. Aký máte k tomuto mestu vzťah, chodíte tu radi? Ako tu trávite čas?
V Trenčíne mi dva krát operovali koleno a to som ešte netušila, že blízko tej nemocnice na Soblahovskej vyrastal môj budúci muž. Do Trenčína chodievame veľmi radi, pretože môj muž Miloš je Trenčan, chodievame tam teda za našou babinou Vierkou aj za Milošovými kamarátmi. Naša dcéra Jasmínka si tam obľúbila ihrisko na Novinách, mne sa zase veľmi páči pri Váhu. Rada chodím aj na Mierové námestie pod hrad a s babinou nakukujeme do obchodíkov. Jasmínka chodí rada k vodníkovi, cez leto behá pod fontánkou a cez zimu sa tam aj korčuľovala. Ale asi najradšej máme Brezinu, tam sa naša dcéra môže vyblázniť.  A pokiaľ sa pýtaš na to, či som bola aj v Laugariciu, tak áno, boli sme párkrát aj u vás. Musím povedať, že mi veľmi dlho vŕtal v hlave tento prazvláštny názov, až mi to nedalo a zistila som si, že Laugaricio bola pravdepodobne osada na dnešnom území Trenčína. Tento rímsky nápis vytesaný na hradnej skale si chcem ísť najbližšie pozrieť. Trenčín stojí za to preskúmať. 

foto: Cagalove

Aktuálna téma, ktorou momentálne žije celé Slovensko, je pandémia koronavírusu. Ako zasiahli obmedzenia kvôli pandémii tvoju prácu herečky, moderátorky, či prácu v dabingu. Stopli sa tvoje aktivity v tejto oblasti úplne?
Ja to mám tak, že sa už dlhšie v podstate preklápam z herectva do iných aktivít. V divadle La Komika som si preto nechala len jedno predstavenie “Čakanie na Gotta” a tento rok som si ho zahrala asi len raz kvôli núteným covid “prázdninám”.  V marci sa mi zrušila aktivita aj v rozhlase. Na jar som  konečne dokončila nahrávanie audio knihy môjho obľúbeného dievčenského románu Anna zo Zeleného domu s režisérkou Babčou Kardošovou, tiež pôvodom Trenčankou. Cez leto som stihla niečo natočiť do seriálu DeLuxe, a potom už nič. Musím ale povedať, že toto “korona” obdobie mi v podstate pomohlo preklopiť sa z práce herečky do toho, čím vlastne celý život žijem a čo ma napĺňa omnoho viac. Uvedomila som si, že som v mojom živote ako herečka dostala veľa pozornosti, aj keď mediálnej, ale dostala. Teraz by som ja rada odovzdávala svoju pozornosť, starostlivosť a pohladenie na duši ostatným ženám. Chcem odovzdávať svoje osobné skúsenosti a svoju citlivosť pre emočné a duchovné potreby žien a pre ľudí vôbec.


foto: Ctibor Bachratý
foto: TV JOJ

A čo to teda je tá tvoja nová cesta, čomu sa venuješ?
Začala som si napríklad pripravovať online meditácie, ktoré som už minulý rok robila na živo. Pripravila som si aj podklady na môj zážitkový ženský seminár: Svetlo ženy – Svetlo zeme (Medicína Ženstva), ktorý sa síce tiež v októbri nemohol uskutočniť vzhľadom na tieto okolnosti, ale presunuli sme ho na jar. Takisto rozbieham konzultácie v rámci osobnostného rozvoja, momentálne robím najviac s meditačnou technikou ThetaHealing. Je to metóda, ktorá pomáha odstraňovať a zmeniť presvedčenia, pocity a bloky z podvedomia, ktoré nás obmedzujú. Teraz konzultácie robím v online forme. 

Tiež sa viac venujem mentorovaniu, pre ľudí, ktorí potrebujú získať prezentačné zručnosti na verejnosti a pred kamerou, k online webinárom, k natáčaniu vlastných videí na internete. Na podnet môjho muža, ktorý je online podnikateľ, som napísala k tejto téme aj dva e-booky: “Ako hovoriť pred kamerou a natáčať videá”. Je to praktický sprievodca pre všetkých, ktorí chcú zvládnuť autenticky sa prezentovať videom. Aj v knihe, ale aj počas mojho mentorovania rúcam zaužívané mýty o tom, čo sa pred kamerou má a čo nie a pomáham ľuďom nájsť odvahu, nájsť si svoju cestu pri prezentáciách. Nemusíte byť hercom alebo moderátorom, aby ste sa dokázali prirodzene prezentovať, omnoho doležitejšie je mať svoju tému, v ktorej ste doma, ktorá má hodnotu, a potom to spolu nastavíme tak, aby sa človek cítil autenticky. No a aktualizujem si svoj web www.slavkahalcakova.sk. Tomuto všetkému sa teraz venujem a toto rozbieham.

foto: archív Slávka Halčáková

Dokážeš sa nad to všetko čo sa deje okolo nás povzniesť a zachovať si optimizmus, alebo je to pre teba tak, ako pre mnohých iných, psychicky náročné obdobie?
Toto obdobie rozpútalo vo mne rôzne témy, s ktorými som konfrontovaná a mám teda čo robiť. Napríklad téma osobnej slobody, ľudského práva a hnev. Pozorujem to aj celospoločensky, aj to, že sme konfrontovaní s témami strachu, manipulácie a sebaponižovania. Z našich najskrytejších miest vylieza to, čo sme nechceli o sebe vidieť, lebo by to tak bolelo.  Vnímam to tak, že toto je obrovská príležitosť prehodnotiť svoje postoje a presvedčenia, vyliečiť sa z pocitu nedostatočnej dôvery v seba a vrátiť sa do svojej sily, uvedomiť si ju a keď treba, tak aj zmeniť pole pôsobnosti. Tak na tom pracujem. Niekedy to ide lepšie, inokedy menej, ale som bdelá a mám na to svoje nástroje, ktoré ponúkam aj druhým.

Čo ťa najviac nabíja energiou a optimizmom aj v náročných chvíľach? Ako tráviš čas, keď sme tieto dni povinne doma?
Najviac ma nabíja príroda, keď som v lese. Nabíja má takisto meditácia, meditujem denne skoro ráno aj večer. Veľmi dobre mi robí joga, cvičím aj svoje cviky s vlastnou váhou, kdekoľvek, buď na prechádzke, alebo hoci aj na balkóne. A takisto potrebujem dýchať čerstvý vzduch a bez rúška! Dobre mi robia aj éterické silice, prírodné vône. Rada čítam a študujem, čokoľvek z oblasti sebarozvoja, sebaliečenia, o neurovede a kvantovej fyzike, o bylinkách a superpotravinách. A som rada s našou dcérou Jasmínkou, a keď sme všetci traja spolu.

Foto: Gabriela Teplická

Čo najradšej robíš s dcérkou Jasmínkou, keď máte čas pre seba?
Veľmi rada ju počúvam, napríklad pri kreslení spievať. Rada jej čítam knižky a rozprávam naše vymyslené rozprávky, máme svoje magické postavičky, také srandovné. Rada si s ňou kreslím a  počúvam jej veselé zážitky zo školy. Som rada, keď sme všetci traja spolu a hráme karty, rozprávame sa, čokoľvek čo nás spája. Som vďačná za to, že môžem byť mama, otvorilo to v mne ďalší rozmer, objavila som v sebe toľko lásky. Nevedela som, že dokážem tak ľúbiť a robiť toľko kompromisov. 

Ktoré z aktivít, ktorým sa mimo herectva venuješ, ťa v poslednej dobe zamestnávajú a bavia najviac?
Vyrábam napríklad vlastnoručne namiešané voňavé esencie ako rozprašovače do priestoru, nazvala by som to harmonizéry. Väčšinou je to pre kamarátky a rodinu na mieru konkrétneho človeka. Študovala som alchymickú školu čuchu a vône a bylinky to je vlastne taká moja ďalšia vášeň. Môjho muža tiež bavia bylinky, s dcérou si vyrobili aj svoje voňavé oleje. Naša Jasmínka si začala nedávno robiť aj svoj prvý herbár.

Foto: Panfotograf.cz

Akú máš víziu do budúcnosti? Čomu sa chceš venovať najviac, do akej miery sa zostaneš venovať herectvu?
Chcela by sa venovať ľuďom, v takých tých osobnostno rozvojových veciach. Chcem robiť zážitkové semináre, konzultácie, tvoriť meditácie a vône, ktoré liečia dušu. Na naplnení tejto vízie, sna pracujem. Moja mama bola učiteľka a aj mňa vždy bavilo robiť s deťmi.  Teraz to skôr to vnímam tak, že chcem tým dospelým pomáhať spomenúť si, že boli deťmi, a že je dôležité sa v živote hrať a tvoriť a napĺňať svoje sny. Preto chcem pomáhať ľuďom uvoľňovať a odstraňovať bloky a presvedčenia z podvedomia, ktoré im bránia  žiť svoj život o akom snívajú. Herectvo by som si ponechala ako taký koníček, tu som si už naplnila svoje ambície. 

Foto: Gabriela Teplická

Vieme, že si starostlivo vyberáš čo vložíš do úst. Aké jedlo ti najviac vyhovuje, v akom spôsobe stravovania vidíš najväčší zmysel? Aké je tvoje najobľúbenejšie jedlo počas chladných mesiacov?
Používam veľa zaujímavých postupov, aj takých liečebných z makrobiotiky. Makrobiotiku som sa učila variť aj u výživových poradkýň, takže v tom som celkom doma. Mám rada skôr domáce, sezónne lokálne potraviny. Používam veľa surovej zeleniny, ale v tomto čase aj fermentovanej, napr. kyslú kapustu, picles. Ja som taká dosť polievková, mäsa jem veľmi málo, a tak ho aj pripravujem striedmo. Preto doma komzumujeme viac strukovín.

A na záver otázka zo sveta módy. Ste s módou kamarátky, patríš medzi nákupné maniačky? Máš záľubu v nakupovaní oblečenia a zostavovaní svojich outfitov? Aké oblečenie nosíš najradšej?
Mám síce rada pekné oblečenie, ale nejdem po tých úplne trendy kúskoch, ani nie som „značkový“ tip, z toho som už vyrástla. Mám ale rada kvalitné veci. A zaujíma ma, ako bolo vyrobené moje oblečenie. Keď je niečo príliš trendy, tak ja rada idem aj tak trochu proti, alebo, aspoň trochu inak ako ostatní. Mám rada v obliekaní originalitu a takú svojskosť. Pre mňa oblečenie vyjadruje časť mňa a nie to, čo momentálne letí. A ak mám nejaký obľúbený kúsok doma (hlavne kabáty tak mám), tak mi vydrží aj niekoľko rokov a dávam si ho prerábať a opravovať tak, aby som si ho prispôsobila podľa môjho nápadu. Pokiaľ ide o topánky, osvedčili sa mi barefooty.

Ďakujeme za milý rozhovor, želáme celej rodine veľa zdravia a držíme palce, aby všetky plány vyšli čo najlepšie.

3.11.2020

© ARSYLINE 2017
Upozornenie
Zavrieť